Jsme Metrobus

Vytváříme komentovaná videa z hromadné dopravy.
Zábavným a zároveň efektivním stylem vám přinášíme informace, ke kterým byste se sami nedostali.

Redakce

Na tvorbě pořadu Metrobus se podílí mnoho lidí – nejstarší už více než dva roky. Bez jejich přímé i nepřímé podpory by náš pořad vůbec nemohl vznikat ve formě, na kterou jste zvyklí. Kromě moderátorů, které nejčastěji vidíte na obrazovce, jsou nutní i lidé, co píší scénáře, pracují s kamerou nebo poté zpracovávají jednotlivé záběry ve střižně.
Ty nejdůležitější osoby vám vyjmenováváme na této stránce.

Vít Macháček - Aslanex
Vedoucí pořadu

Opravdu, jsem zakladatelem Metrobusu a stále se ho snažím vést kupředu. Organizuji celou redakci a když zbude čas, rád tvořím videa na originální nebo kontroverzní témata. Aby toho nebylo málo, jsem i autorem tohoto webu... Když se zrovna nevěnuji dopravě, řeším politiku, hraji v Divadle Kámen nebo sedím u počítačových her. Taky studuji dopravní vysokou školu a řídím autobus na linkách PID.

František Dohnal - FraDo
Kameraman a střihač

Do Metrobusu jsem přišel v době, kdy se natáčela 50. recenze zastávky-Praha - Stodůlky. Z týmu, který v té době tvořil Metrobus jsme zbyli pouze dva, já a Aslanex. Po celou dobu dělám spíše technickou stránku věci. Tím je myšleno natáčení a následný střih. I díky Metrobusu teď studuji filmovou a televizní tvorbu. Mám ale za sebou i dvě celá videa, které jsem moderoval a taky namátkově píši scénáře. Ve volnu pracuji, učím se novým technikám a grifům v natáčení, nebo hraji v divadle. A kdyby jste chtěli poznat moje videa, tak je poznáte tím, že jsou střihána trochu jinak, nežli jiná :D.

Jiří Trsek - Anlex
Správce sociálních sítí

"Jsem tu 10 minut a nevím co tu dělám". Tak jsem se představil v náborovém videu na Metrobus. Je to ale pravda jen z poloviny. 10 minut zase tak moc daleko od pravdy není, protože jsem se k týmu Metrobusu přidal poměrně pozdě (ač nyní patřím k těm služebně starším členům), ale druhá část výroku chybná je. Vím přesně co tu dělám - sleduju aktuality, připravuji a natáčím Expres, plním náš instagram a kromě toho střihám. Jsem takový multifunkční člověk. No a jinak? Po Praze vozím kaštany tramvají a ve volných dnech cestuji, hraju hry a samozřejmě šotím vše co jezdí a uveze to více než osm lidí.

Rafael Filsak - Raf
Šéfredaktor Adventního kalendáře

Je asi jasné, že mám rád dopravu a věci s ní spojené. Na Metrobusu působím od ledna 2018. Za tu dobu jsem natočil řadu nejrůznějších videí. Nejraději a nejčastěji vymýšlím nové věci jako například sérii Adventní kalendář nebo Očima Metrobusu. Dopravou žiju neustále. Vozím si zadek ve vlaku, kdy to jen jde, tím myslím, že když mohu jet hodinu přímým busem, jedu 5 hodin vlakem menší oklikou, abych si psychicky odpočinul. Mimochodem od roku 2020 jezdíš každé létě na úžasnou brigádu na Rujánu, kde pracuji jako Fahrradschaffner (volně přeloženo jako cykloprůvodčí), bylo to práce snů. Nebo ehh, byla to vlasstně práce? Ne, byl to koníček. Ale zpět k Metrobusu, jsem rád za to, že tu mezi tolika fajn lidmi.

Daniel Černý - Dan
Šéfredaktor Expresu

Ahoj, já jsem Dan, a členem Metrobusu jsem od října 2018. Mým velkým zájmem je doprava, ať už z pohledu nadšeného a aktivního cyklisty, pokojného cestovatele MHD, nebo politického aktivisty, bojujícího za podporu udržitelné mobility. Dále se zajímám o elektromobilitu, obzvláště trolejbusy/elektrobusy. Momentálně pracuji na technickém dispečinku v TSK a ve volném čase řídím autobusy nebo opravuji kola v nejmenovaném růžovém bikesharingu ;) . U Metrobusu jsem začal realizací videa Závod přes Libeňský most. Nyní mě můžete znát především z Expresu a pravidelných úterních videí.

Michal Makl - Michal
Vedoucí personálního a komunikačního oddělení

Ahoj, jsem Michal. Na Metrobus jsem narazil náhodou koncem roku 2018. Na začátku roku 2019 jsem se pak rozhodl stát se jeho členem. První video na kterém jsem se pak podílel byl den PID 2019. Tím, že bydlím u Říčan, je mojí specializací hlavně příměstská doprava ve směru na východ a jih od města. Studuji v centru Prahy audiovizuální techniku. Mými nejoblíbenějšími dopravními prostředky jsou autobusy a tramvaje. Potkávat mě můžete prakticky ve všech našich sériích. Dnes se také starám o personalistiku a připravuji nové seriály a série.

Jan Škopek - Honza
Redaktor

Já jsem Honza. Jako všichni z Metrobusu mám i já rád veřejnou hromadnou dopravu, ať už se bavíme o jednotlivých prostředcích, dopravních systémech nebo udržitelné mobilitě i když největší zálibu jsem našel asi v železnici. Velice rád trávím volné chvíle ve vlaku při objevování všech krás, zajímavostí a kuriozit české železnice. Mimo videí na Metrobusu mě také máte šanci potkat na propagačních stáncích na dopravních akcích nebo při integracích slyšet, jak vám zvednu telefon na infolince nebo můžete čas od času na stránkách PID narazit na mimořádnost z mého pera, protože od roku 2020 pracuju jako informátor v organizaci ROPID. K Metrobusu jsem se přidal v březnu 2019.

Matěj Bubník - Matěj
Redaktor Expresu

Začínal jsem jako člověk, co občas něco napsal do Expresu. To byl Leden 2020, kdy nějak začala pandemie koronaviru ve světě. Když jsem se hlásil do redakce Metrobusu, myslel jsem si, že mě ani nevezmou. A proč? Protože v současnosti jsem nejmladší člen Metrobusu (A ještě nějaký ten pátek budu). Ale ono světe div se, vzali mě. Ale jak jsem se k myšlence, přihlásit se, přišel. Psal se duben 2019, kdy jsem byl na dni PID v Letňanech. Procházel jsem se kolem autobusu a najednou mi někdo klepe na záda. Tenkrát neznámý a dneska pro mě již známý Raf, který se mě zeptal, jak se mi akce líbí. Odpověděl jsem kladně. Potom jsem od něho dostal vizitku Metrobusu. Do té doby (Až na pár vyjímek) jsem o Metrobus nic neslyšel. Za pár týdnů vyšlo video z toho dne PID a viděl jsem se tam (Řeknu vám, že jsem tam vypadal jak... Něco). Čas plynul a nastal Listopad 2019 a já na stole náhodně našel právě tu vizitku, co mi dal Raf. Tak jsem asi dva měsíce sledoval videa na Metrobusu. 12.1.2020 po zhlédnutí Expresu #1 z vlaku Arrivy jsem si všimnul v popisku videa textu, kde je napsáno, že se stále nabírají lidi a tak jsem si řekl, že toho chci být součástí. Sedl jsem za počítač něco jsem rychle (Rychle = 2 hodiny) o sobě napsal a zmáčkl klávesu "Enter". A za šest dní jsem začal psát do Expresu. To není všechno. Za skoro přesně měsíc (Aslanex mi napsal 15.2 mohl počkat :D) jsem byl oficiálně v Metrobusu. Za toho půl roku co jsem zatím v Metrobusu jsem poznal super lidi (Řekl bych skoro kamarády) a jsem rád za to, že tu jsem. Na začátku jsem počítal, že budu maximálně něco psát do Expresu, ale teď mám již připravená videa. Wow. Metrobus je pro mě i škola (První škola co mě baví :D) Myslím to tak, že umím to, co jsem dříve neuměl. Nyní ale aby jste něco o mě věděli. Mezi moje koníčky patří: VHD (To nikdo určitě nečekal) Ping pong a hrát hry. Rád bych v budoucnu vystudoval ČVUT obor Jaderné fyziky. A nebo jiný obor. Prostě něco z ČVUT. Moje vysněné zaměstnání , již od tří let, je řidič tramvaje. Docela rozdíl že? Z ČVUT na řidiče tramvaje

Tomáš Kareis - Županič
Kameraman a střihač

,,Čím to vlastně jedu domů..?" byla ta myšlenka, která mě dostala až sem do Metrobusu. Jednou jsem si v roce 2018 jel domů výlukovou X10 a prostě mě jentak napadla tahle otázka. A dál jsem se sem dostal hlavně díky obrovské shodě náhod, že jsem si u přijímaček sedl ke stolu zrovna s Fradem a začal jsem mluvit o Simtu. Mezi hlavní přednosti patří i to, že natáčím již od roku 2014, s tím že vlogy jsem začal natáčet v roce 2015. Za svoje působení jsem vystřídal 5 střihacích programů, 4 kamery a 3 názvy kanálů. od roku 2017 jsem sice už nenatáčel samostatně, ale v rámci Metrobusu i vlastních soukromých short-filmů jsem se zlepšoval, a tak se vám vždy snažím poskytnout nejlepší kvalitu videí mnou stříhanými i natáčenými. Ve volném čase poté vedu virtuální dopravní podnik, do kterého tvořím i nejrůznější úpravy na autobusy v simulátoru OMSI 2: Fehler bei Bereichsprüfung.

Jan Šlachta - Bambilijáš
Kameraman

Čuspic, jmenuju se Honza a na internetu jsem známí jako Bambilijáš či zkráceně Bambi. Sám jsem se motal už okolo kamery nějaký ten pátek. Momentálně se věnuji streamování na Twitch nebo natáčení pro Metrobus. Metrobus jsem objevil už hodně dávno, přesněji když se v naší dědině natáčela recenze a zastávku, kterou moderoval Aslanex. Jak jsem se dostal do Metrobusu? Psal se listopad 2020 a na stream dorazil MWTV, který mě víceméně naverboval :D. Zajímám se především o leteckou dopravu, ale taky silniční nebo železniční. To je tak vše. Letu zdar!

Jakub Červenka - Lanovkar
Kameraman a scénárista

Zdravím. Jsem Jakub Červenka a do Metrobusu jsem se přidal v březnu 2021. Mým dlouhodobým cílem je projet všechny autobusové linky v Praze, což se mi téměř podařilo. Mezi moje koníčky patří kromě veřejné dopravy i lyžování, cyklistika, programování, jódlování a asi můj druhý největší koníček - lanové dráhy, což mě přimělo k přezdívce Lanovkář. Mojí nejoblíbenější linkou MHD v Praze bude pravděpodobně linka 194. Osobně jsem se účastnil první a třetí Dobrodružné jízdy s Metrobusem. V září jsem pak se dostal na Mišákův YouTube kanál, začal jsem mu pomáhat s hlášením do SIMTu, a když jsem se ho zeptal, jestli stále nabírají do Metrobusu, opáčil mi, že ano. A tak jsem v lednu 2021 napsal e-mail, a přesně za 2 měsíce mi přišla odpověď. Zatím budu jen kameraman a scénárista, ale do budoucna bych si taky někdy chtěl stoupnout před kameru. Co jinak dělám? Nedávno jsem nastoupil na SŠ Dopravní v Motole a pomalými krůčky směruji k maturitě, navíc k tomu v současnosti pracuji na projektu hlášení Dagmar Hazdrové do hry SIMT MHD společně s Mišákem. Mou vysněnou prací je pak buď dělat u dopravních podniků dispečera, nebo se odstěhovat do Švýcarska a dělat vlekaře.

Ondřej Kališ - Ender
Scénárista a odborný poradce

S Metrobusem jsem spolupracoval jako externista a letitý člen vedení partnerského Sdružení dopraváků. Většinou přispívám spíše názory, kritikou nebo účastí na některých společných akcích. Osud a Aslanex tomu ale chtěli, že jsem se již podílel na několika komentářích, a tak jsem se postupně stal i redaktorem. Metrobus mi dává možnost prezentovat také alternativní pohledy na dopravu způsobem, který je věcný a současně divácky atraktivní. A zejména jsem rád, že mohu Metrobusu pomáhat s popularizací udržitelné a efektivní dopravy.

Děkujeme také lidem, kteří nám vypomáhají občasně a kteří s námi spolupracovali v minulosti:
Václav Novák, Lukáš Kozmer, Helena Macháčková, Josef Sklenička, Matěj Havránek, Dominik Mašek, Vašek Burian a další...