Příměstské tramvaje Očima Metrobusu

Očima Metrobusu

6. srpna 2019 14:00 / připravil Aslanex, FraDo, Anlex, Raf, Dan, Honza

V dalším dílu Očima Metrobusu se díváme na tramvaje do Středočeského kraje, které by mohli v budoucnosti zajistit pohodlné a rychlé spojení třeba do míst, kam nejezdí vlak. Je to ale správný směr vývoje příměstské dopravy? Nečekají ho spíše technické problémy a neefektivita?

Plánu na tramvaj do Zdib jsme se věnovali v Adventním kalendáři: https://metrobus.cz/video/adventni-kalendar-20

Sdílet:

Reklama

Diskuze

Odpovídáte na komentář uživatele zrušit

Milan

Naprosto souhlasím s uvedenou nesmyslností tramvaje - resp. její tratě do Zdib. Nejde mi tak ani o cíl, ale způsob plánovaného vedení trasy. Dle dostupných informacví v médiích je plánováno vedení tratě mimo obce středem tzv. silnice - pozemní komunikace a ukončení mimo (byť snad vedle) zástavby Zdib, do nichž by snad neměla zajíždět, Aby příměstská tramvaj byla využívána, tak mimo obce by měla jet co nejrychleji - tedy mimo tzv. silnice po samostatných drážních tělesech pokud možno s žádným úrovňovým křížením s jinou dorpavou. Minimálně v případě významějších obcí (měst) by měla ovšem naopak měla tramvaj zajíždět co nejblíže jejich centrům a mít v těch významnějších obcích (dle jejich rozlehlosti) i více jak jednu zastávku, aby neměly proti dosavadní autobusové dopravě výraznou nevýhodu v obecně delší docházkové vzdálenosti na/ze zastávek. Při čemž jsem přesvědčen, že vedení tratí po pozemních komunikacích v obcích by bylo praktické způsobem tzv. jednokolejné blokové smyčky, což znamená, že protisměrné koleje tratí by vedly v obcích jinými ulicemi a před svým vzájemným přiblížením na výjezdech z obcí (ať již od či naopak ku Praze) byly propojeny manipulačními výhybkami a oblouky umožňujícími pravidelný i mimořádný obrat tramvají do protisměru. Tento způsob vedení tratí v obcích by měl navíc tu výhodu, že by blýzkost zastávky v každém směru jízdy měly lidé v jiných částech/stranách obcí.

Milan

... na severu Prahy mi dávají jedině smysl cca takto - https://mapy.cz/s/3xzHT - vedené a vzájemně provozně propojené (resp. je obsluhujícími linkami se překrývající) příměstské tramvajové tratě navazující na současné městské tratě ukončené v obratištích Vozovna Kobylisy a Sídliště Ďáblice 1.) od Voz. Kobylisy sice směřující do Zdib a hlavně k potřebnému novému P+R u Exitu1 D8, který by měl ležet spíše jižně od Sedlece než u Zdib, ale TT by měla obsoužit cedntra nejen více obcí v okolí, ale i okrajových částí Prahy, a to pomocí cca těchto zastávek. Počeradská, HORNÍ CHABRY (jižně od Hrušovanského nám,), K Čimicím (u ul. Jos.Vašíčka), Libčiská (severně od ZŠ na ul. toho jména), Čimice (v ul. Mlazická u ul. Čimická), SÍDLIŠTĚ ČIMICE (jižně od současného BUS bratiště nově doplněného o tzv. TRAM smyčku - konečná městských linek a příměstské od Staré Boleslavy), DOLNÍ CHABRY (u souč. BUS obratiště), Do Rybníčků (u severu stejnojmenné ul.), Brnky (u ul. Žitná), Na Ladech (u ul. Na Lada), ZDIBY (na Soběslavově nám.), Přemyšlení (u ul. Klecanská), KLECANY (u hřbitova), Dolní kasárna (u křížení této ul.), V Honech (před křížením s touto ul.), Astrapark, Zdibsko (u ul. Parkerova), SEDLEC (jižně od této obce a jižně od TT nové P+R u ex1 D8), Líbeznice-jih (u ul. Ant,Judytky), LÍBEZNICE (na Mírovém nám.), Líbeznice - sever (před ul. Mělnickou), MĚŠÍCE (u nádraží - přestup z vlaku od Prahy dál TRAM a opačně), ZLONÍN rozc., Běšť - Na Horku, BAŠŤ, Bašť - Baštěk, PANENSKÉ BŘEŽANY (u ul.Baštecká), Čenskov (jižně od ul. Čenkovská), Dolínek, ODOLENA VODA (pod vukrovarem - konečná s možností nástupu pro jízudu zpět přes následující jednosměrnou zastávku), Velkoveská (po od očení od této ul.) 2.) ze Sídl. Ďáblice přes zastávky: Cínovecká (s novým P+R mezi touto ul. a ul. Kbelskou), OC LETŇANY, Šumperská, Rychnovská, Toužimská, Polaneckého, Letecké opravny, KBELY (u nádraží), Mladějovská, SATALICE, Vinořský zámek (TT TAM přes Vinořské nám., TT ZPĚT ul. Mladoboleslavskou), Vinořský hřbitov (TAM v ul. Klenovské a ZPĚT v ul. Mladoboleslavské), Moravanská (jen TAM), PŘEZLETICE (jen TAM - před Ctěnickým potokem), Na Tykačce (jen TAM)/Lohenická (jen ZPĚT), VINOŘ (konečná městských linek a příměstské z Odoleny Vody), Kostomlátky, Jenštejn, PODOLANKA, Cvrčovice, DŘEVČICE, Cihelna, Hrušov (u ul. U Vodojemu), Brandýs nad Labem (před odbočením do Průmyslové ul. - jen TAM), Continental (jen TAM)/ BRANDÝS NAD LABEM (před spojením s protisměrem od Prahy a odbočkou do něj do ul. Průmyslové - konečná/nástupní/nácestná), Pekárny (jen TAM), Zápská (jen TAM)/Nádražní (jen ZPĚT), Komenského nám., Most, V Houštce (jen TAM)/Školní (jen ZPĚT), Vestecká (jen TAM)/Sídliště (jen ZPĚT), 5. května (jen TAM)/Na Panském (jen ZPĚT), STARÁ BOLESLAV - nádraží POZN: Brandýs nad Labem - Starou Boleslav tramvaj objede po příjezdu od Prahy - Čimic i před vyjetím tamtéž, čímž nahradí MHD zdvojením spojů v tomto souměstí a bude v něm sama sobě napaječovou linkou).