Náš web využívá technologii Cookies, díky které vás můžeme sledovat a zničit vám život. Stejně jako každý web.

Udělit souhlas Více informací

Libeňský most je v havarijním stavu, opravy se plánují již 20 let

Reportáž

18. ledna 18:00 / připravil Michal


Ve čtvrtek 11.1. došlo k uzavření část Libeňského mostu, konkrétně o část blíže k Palmovce, resp. k Libni. To přineslo výrazné komplikace v tramvajové dopravě.Soumostí slouží cestujícím od roku 1928, od té doby se výrazně neopravovalo. O opravách se přitom mluví již od povodní v roce 2002, kdy byl most výrazně poničen. Od té doby nedošlo prakticky k žádné opravě. O most se politické vedení Prahy nezajímalo, až do doby, kdy byl jeho tristní stav vidět na každém roku. Doplňuje pro Metrobus náměstek pro dopravu, Zdeněk Hřib:


"Naši předchůdci totiž údržbu mostů dlouhodobě zanedbávali. Více než 120 pražských mostů a lávek (přibližně 20 %) se totiž v době, kdy jsme přišli na radnici, nacházelo ve stavu "špatný" až "havarijní". Přesto naši předchůdci investice do údržby mostů nesmyslně snižovali, což v době, kdy na pražském magistrátu vládlo hnutí ANO, vyvrcholilo až pádem Trojské lávky."
Zdeněk Hřib /Piráti/, náměstek pro dopravu hl. m. PrahyNa špatný stav mostu dlouhodobě poukazoval i Adam Scheinherr, ještě před tím než byl v předminulých volbách zvolený jako náměstek pro dopravu. Ten stál v čele iniciativy Libeňský most Nebourat, Nerozšiřovat. V roce 2018 jsme s ním o problematice natočili rozhovor. Před pěti lety se tedy začalo opět řešit, co bude s mostem dál.


"Aby se tato situace neopakovala u Libeňského mostu, začali jsme ho již před 5 lety s těmi nejlepšími odborníky důkladně zkoumat a připravovat jeho opravu. Díky tomu jsme mohli vysoutěžit zhotovitele rekonstrukce, zahájit přípravné práce a v prosinci minulého roku představit novou podobu rekonstrukce celého soumostí. Naším cílem je zachovat historický odkaz jedinečné původní architektury pro další generace a zároveň nabídnout bezpečné a funkční přemostění na dalších 100 let. Závada z minulého týdne byla ostatně zjištěna právě díky kontrole nařízené dle výstupů z unikátního modelu připraveného pro plánovanou rekonstrukci Libeňského mostu. Tento model identifikoval právě mrazy jako zásadní problém. Diagnostika díky tomu závadu vzniklou z důvodu nepříznivého počasí v uplynulých dnech odhalila rychle a včas."
Zdeněk Hřib /Piráti/, náměstek pro dopravu hl. m. PrahyPrávě tato závada zastavila provoz tramvají na mostě. Dopravní podnik byl tedy okamžitě nucen odklonit celkem pět tramvajových linek mimo most. To způsobilo nemalé komplikace a zmatky. Toto opatření bude na mostě podle předpokladu minimálně několik týdnů. Místo tramvají vyjel na most náhradní autobus. Ten je především ve špičkách pracovních dní výrazně plný, většina lidí tedy volí cestu pěšky.


"Současný rizikový stav úseku mostu, který jsme museli dočasně uzavřít, než bude podepřený, je tak zároveň varováním. Přesně takhle totiž dopadá téměř 100 let zanedbaná údržba. Je ale k neuvěření, pokud tuto událost kritizují právě politici, kteří na tomto havarijním stavu mostu mají z minulosti značný podíl. Je třeba zajímat se o údržbu staveb včas, neboť pouze tak lze předejít rozsáhlým opravám, nebo v horším případě i bourání."
Zdeněk Hřib /Piráti/, náměstek pro dopravu hl. m. PrahyAutor:
Michal Makl, šéfredaktor reportáží

Sdílet:

Reklama

Diskuze

Odpovídáte na komentář uživatele zrušit