Náš web využívá technologii Cookies, díky které vás můžeme sledovat a zničit vám život. Stejně jako každý web.

Udělit souhlas Více informací

České dráhy nakupují vlaky, nahradí ty 50 let staré

Reportáž

1. února 18:00 / připravil Michal


České dráhy v minulých měsících informovali o nákupu nových vlaků, které jsou určené pro regionální i dálkovou dopravu. Jedná se o již prověřené vozy, ale také zcela nové vlaky.První vlaky jsou již k vidění na trati z Prahy do Rakovníka. Jedná se o zcela nové soupravy s obchodním označením RegioFox, tedy vlaky řady 847 od polského výrobce Pesa. První tři jsou již k vidění v provozu, další kusy jsou ve zkušebním provozu. Doplňuje tiskový mluvčí Českých drah, Petr Šťáhlavský.

"Jednotky RegioFox jsou stále majetkem výrobce a stále probíhá schvalovací proces a související zkušební provoz. Povolení ke zkušební provozu bylo výrobci vydáno na 6 jednotek. Výrobce přistavil ke zkušebnímu provozu 5 jednotek. V Rakovníku na výkonech Rakovník - Beroun a Beroun - Praha aktuálně jezdí 3 jednotky, jedna jednotka byla po střetu se stromem přepravena k výrobci k opravě a očekáváme její zprovoznění a jedna jednotka je v Havlíčkově Brodě za účele zácviku personálu. První jednotka v pořadí, která byla testována i na Zkušebním okruhu, byla z důvody závady na začátku zkušebního provozu odstavena a přepravena k výrobci k opravě. Reálně tak do zkušebního provozu nakonec nebyla nasazena (to je ona jednotka do 6 kusů). "
Petr Šťáhlavský, tiskový mluvčí Českých drahČeské dráhy jsou prvním zákazníkem, který tuto řadu vlaků nakoupil. Polský výrobce tak na základě podnětů od cestujících ČD upravuje některé problémy. Například zvýšený hluk klimatizace, kteří kritizují obyvatelé v okolí trati. K žádnému porušení norem ale nedošlo.

Dalším místem, kde se zvýší komfort pro cestující je Benešovsko, kde od prosince 2024 vyjedou nové vlaky Stadler Regio-Shuttle RS1, se kterými se cestující již vozí převážně v Libereckém kraji. Ačkoliv se jedná o starší vozidla, které dráhy nakoupili v zahraničí, v tuzemsku projdou modernizací. Budou tak disponovat například zásuvkami, WIFI sítí a moderním informačním systémem. Mezi hlavní přednosti patří především nízkopodlažnost, kterou současné vlaky řady 810 nenabízejí. Celkem se bude jednat o 9 kusů modernizovaných vlaků.

V Praze a Středočeském kraji nově cestující uvidí také vlaky RegioPanter, které již běžně jezdí v jiných částech naší republiky.

"Pro PID bude vyrobeno 22 třívozových jednotek RegioPanter. Jejich uvedení do provozu je plánované do konce roku 2024. Jednotky budou nasazeny na linky S4/U4 Praha - Kralupy nad Vltavou - Ústí nad Labem, na lince R 41 v prodloužené trase Praha – Kolín – Kutná hora (- Čáslav) a také na lince S1 Praha – Kolín. Konkrétní podoba nasazení jednotek je v souvislosti s přípravou jízdního řádu 2025 teprve v jednání."
Petr Šťáhlavský, tiskový mluvčí Českých drahAutor:
Michal Makl, šéfredaktor reportáží

Sdílet:

Reklama

Diskuze

Odpovídáte na komentář uživatele zrušit